Local Presidents Committee

Local Presidents was approved by the 2012 Delegate Assembly as a standing committee. Consisting of presidents of each local, the new standing committee will meet at least once each year, with the first meeting the day before the 2013 DA.
Officers

Local Presidents Committee

Officers



Megan Benage
Natural Resources Dept
Committee Chair
Allison Steinmaus
MNIT Services
Committee Vice Chair
Sam Kuehl
Employ & Econ Development Dept
Committee Vice Chair
AJ Van Den Berghe
Administration Dept
Committee Member
Ajeet Yadav
Administration Dept
Committee Member
Amanda Anthony
Corrections Dept
Committee Member
Amber Jungwirth
Natural Resources Dept
Committee Member
Andy Trcka
MNIT Services
Committee Member
Angela Halseth
Corrections Dept
Committee Member
Bob Tarrant
Human Services Dept
Committee Member
Brad Berce
Corrections Dept
Committee Member
Brett Nagle
Pollution Control Agency
Committee Member
Brian Moreau
Corrections Dept
Committee Member
Carrie Klumb
Health Department
Committee Member
Cheri Humphrey
Corrections Dept
Committee Member
Daniel Kelly
MNIT Services
Committee Member
Dave Skovholt
Labor & Industry Department
Committee Member
Halie Rostberg
Corrections Dept
Committee Member
Jason Bonnett
Public Utilities Comm
Committee Member
Jay Smith
MN St Colleges & Universities
Committee Member
Jeremy McNamara
MN St Colleges & Universities
Committee Member
Jerry Schmitt
Public Employees Retire Assoc
Committee Member
Jessica Drahota
Corrections Dept
Committee Member
Jim Brennan
MN St Colleges & Universities
Committee Member
Julie McDonnell
Natural Resources Dept
Committee Member
Kassie Church
MNIT Services
Committee Member
Katey Kinley
Housing Finance Agency
Committee Member
Kent Barnard
Transportation Dept
Committee Member
Laura Czech
Human Services Dept
Committee Member
Lisa Lazaretti
MNIT Services
Committee Member
Liz Pearson
Human Services Dept
Committee Member
Marlijn Hoogendoorn
Public Safety Dept
Committee Member
Maurice Wilson
Education Department
Committee Member
Michael Crider
MN St Colleges & Universities
Committee Member
Michael McLaughlin
MN St Colleges & Universities
Committee Member
Robert Johnson
Employ & Econ Development Dept
Committee Member
Sally Wakefield
Revenue Dept
Committee Member
Seal Dwyer
Corrections Dept
Committee Member
TJ Melcher
Transportation Dept
Committee Member
Truda Boler
Corrections Dept
Committee Member
Caitlin Reid
MAPE Staff
Staff Liaison