Candidates endorsed by MAPE For 2018 elections

Publish Date
MAPE endorsed candidates

Help elect labor friendly candidates. Go here for a list of MAPE coordinated doorknocks and phone banks: MAPE coordinated doorknocks

MAPE-endorsed candidates 2018

Governor/ Lt. Governor: Tim Walz and Peggy Flanagan
State Auditor: Julie Blaha
Secretary of State: Steve Simon
Attorney General: 
Keith Ellison

District

Candidate

Lifetime Vote Score

3A

Representative Rob Ecklund

92%

3B

Representative Mary Murphy

94%

4A

Representative Ben Lien

95%

4B

Representative Paul Marquart

91%

5A

John Persell

 

5B

Pat Medure

 

6A

Representative Julie Sandstede

88%

6B

David Lislegard

 

7A

Representative Jennifer Schultz

88%

7B

Representative Liz Olson

96%

11A

Representative Mike Sundin

95%

11B

Tim Burkhardt

 

SD13

Joe Perske

 

13A

Jim Read

 

14A

Aric Putnam

 

14B

Dan Wolgamott

 

15A

Emy Minzel

 

16B

Mindy Kimmel

 

17A

Lyle Koenen

 

19A

Jeff Brand

 

19B

Representative Jack Considine

88%

20A

Barb Droher Kline

 

20B

Representative David Bly

94%

21B

Jonathan Isenor

 

22A

Maxwell Kaufman

 

23A

Heather Klassen

 

23B

Jim Grabowska

 

22B

Cheniqua Johnson

 

24B

Yvette Marthaler

 

25A

Jamie Mahlberg

 

25B

Representative Duane Sauke

92%

26A

Representative Tina Liebling

89%

27A

Terry Gjersvik

 

28B

Thomas Trehus

 

29A

Renee Cardarelle

 

32A

Renae Berg

 

32B

Jeff Peterson

 

34B

Kristin Bahner

 

35B

Kathryn Eckhardt

 

36A

Zack Stephenson

 

36B

Representative Melissa Hortman

98%

37A

Representative Erin Koegel

92%

37B

Amir Malik

 

38B

Ami Wazlawik

 

39A

Ann Mozey

 

39B

Shelly Christensen

 

40A

Representative Michael Nelson

96%

40B

Samantha Vang

 

41A

Representative Connie Bernardy

95%

41B

Representative Mary Kunesh-Podein

96%

42A

Kelly Moller

 

42B

Representative Jamie Becker-Finn

96%

43A

Representative Peter Fischer

95%

43B

Representative Leon Lillie

96%

44A

Ginny Klevorn

 

44B

Patty Acomb

 

45A

Representative Lyndon Carlson

97%

45B

Representative Mike Freiberg

93%

46A

Ryan Winkler

 

46B

Representative Cheryl Youakim

94%

47B

Donzel Leggett

 

48A

Representative Laurie Pryor

92%

48B

Carlie Kotyza-Witthuhn

 

49A

Heather Edelson

 

49B

Steve Elkins

 

50B

Representative Andrew Carlson

96%

51A

Representative Sandra Masin

97%

51B

Representative Laurie Halverson

91%

52A

Representative Rick Hansen

95%

52B

Ruth Richardson

 

54A

Anne Claflin

 

54B

Tina Folch

 

55A

Brad Tabke

 

56A

Hunter Cantrell

 

56B

Dr. Alice Mann

 

57A

Robert Bierman

 

57B

John Huot

 

58A

Maggie Williams

 

58B

Marla Vagts

 

59A

Representative Fue Lee

95%

59B

Representative Raymond Dehn

95%

60A

Representative Diane Loeffler

95%

60B

Mohamud Noor

 

61A

Representative Frank Hornstein

96%

61B

Jamie Long

 

63A

Representative Jim Davnie

93%

63B

Representative Jean Wagenius

95%

64B

Representative Dave Pinto

89%

65A

Representative Rena Moran

94%

65B

Representative Carlos Mariani

95%

66A

Representative Alice Hausman

95%

66B

Representative John Lesch

92%

67A

Representative Tim Mahoney

93%

67B

Jay Xiong

 

Edina City Council: Janet Kitui
Woodbury City Council: Amanda Hemmingsen-Jaeger
Bemidji City Council: Jamie Thibodeaux

Robbinsdale School Board: Sam Sant
South St. Paul School Board: Monica Weber